2.1 Administrativni postupak – Pročitaj više
Kandidatu koji ispuni sve zahtjeve za certifikaciju CeNI-Cert uručuje certifikat i/ili odgovarajuću iskaznicu.
Kandidatu se uručuju dva (2) originalna (istovjetna) certifikata označena s #1 i #2 u donjem desnom kutu obrasca certifikata. Certifikat s oznakom #3 tiskan je na običnom papiru i služi za arhivu evidencije izdanih certifikata. Isti je potrebno potpisan od kandidata vratiti u CeNI-CERT.
Nad svim certificiranim osobama može se provoditi nadzor njihovog rada i/ili uvjeta prema kojima je stečena certifikacija. Nadzor se može provesti:
- slučajnim odabirom certificiranih osoba (na pr. pri posjeti tvrtke u kojoj je certificirana osoba zaposlena)
- po prijavi treće strane certifikacijskom tijelu (na pr. u slučaju kršenja etičkog kodeksa, u slučaju provođenja ispitivanja na neodgovarajući način i sl.)
2.2 Valjanost certifikata – Pročitaj više
Maksimalni period valjanosti certifikata je pet (5) godina od datuma označenoga na certifikatu. CeNI-Cert ima pravo skratiti maksimalni period valjanosti certifikata na dvije (2) godine u slučaju da je zahtjevana certifikacija direktno za stupanj 2 i za površinske metode (VT, MT i PT).
Početni datum valjanosti certifikata je dan kada su svi zahtjevi za certifikaciju ispunjeni.
Certifikacija postaje nevaljana ako:
- procjenom CeNI-Cert (na pr. poslije pregleda dokaza se utvrdi o neetičnom ponašanju certificirane osobe),
- osoba postane fizički nesposobna obavljati svoje dužnosti u svezi s pregledom vida koji se obavlja jednom godišnje pod odgovornošću poslodavca,
- dođe do značajnog prekida rada (dužeg od jedne godine) u metodi za koju se osoba certificirala sve do recertifikacije,
- osoba ne zadovolji na ispitu za certifikaciju (certifikacija ostaje nevaljana do ponovnog ispita).
Kada se utvrde slučajevi a) i b) CeNI-CERT donosi odluku o produljenju valjanosti certifikata.
Ako dođe do značajnijeg prekida u radu certificirane osobe, tada se osoba upućuje na
ili
.
2.3 Inicijalna certifikacija – Pročitaj više
Da bi mogli pristupiti
kandidati moraju uspješno obaviti odgovarajuće osposobljavanje i ispuniti zahtjeve za izobrazbu, industrijsko iskustvo i valjani pregled vida, .
Kandidati se upoznaju usmeno s uvjetima za polaganje ispita i eventualni ponovni pristup ispitu:
- prije početka ispita,
- na upit
Kandidati se o rezultatima ispita moraju pojedinačno obavijestiti najkasnije 14 (četrnaest) dana po provedenom ispitu. Obavijest može biti usmena, pisana ili na drugi pogodan način.
2.3.1 Kvalifikacijski ispiti za stupanj 1 i stupanj 2 – Pročitaj više
Sastoje se od sljedećih ispita:
- opći,
- specifični,
- praktični
- za tlačnu opremu (opcionalno)
Da bi stekao certifikat kandidat mora imati najmanje 70% točnih odgovora na svakom dijelu ispita. Za praktični dio ispita kandidat mora imati najmanje 70% točnosti za svaki ispitani uzorak i pisanu uputu (za stupanj 2).
Uz dozvolu CeNI-Cert kandidat za praktični dio ispita može koristiti svoj uređaj ili opremu.
Kandidatima se ne dozvoljava unošenje u prostoriju za ispit bilo kakvih pomagala bez odobrenja ispitivača.
Kandidat koji nije postigao prolaznu ocjenu za certifikaciju može ponoviti bilo koji dio ispita (opći, specifični ili praktični) dva puta, s time da se ponovni ispit ne smije provesti ranije od jednog mjeseca od dana polaganja ispita, ali ne kasnije od 12 mjeseci od prvog polaganja.
Kandidat koji nije položio ponovljeni ispit drugi put prijavljuje se i polaže ispit prema istom postupku kao i kandidati koji ispit polažu prvi put.
2.3.2 Sadržaj i ocjena ispita za tlačnu opremu – Pročitaj više
Sukladno zahtjevima Pravilnika o tlačnoj opremi, Pravilnika o jednostavnim tlačnim posudama, Pravilnika o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom (objavljeni u Narodnim novinama, zadnje važeće izdanje ili preuzeto od EN) odnosno PED 2014/68/EU Pressure Equipment Directive kandidat polaže ispit u pisanom obliku (u obliku testova).
Najmanji broj pitanja s višestrukim izborom je 10, uključujući pitanja s računanjem i pitanja glede pisanih postupaka, normi, propisa i specifikacija.
2.4 Obnova – Pročitaj više
Nakon završetka prvog perioda valjanosti i svakih deset godina nakon toga, CeNI-Cert administrativno obnavlja certifikat za novi period od pet godina ako certificirana osoba dostavi slijedeće:
- pisani dokaz o zadovoljenju uvjeta za pregled vida unutar zadnjih 12 mjeseci,
- dokaz o neprekidnom zadovoljavajućem radu bez značajnih prekida u metodi za koju se zahtijeva obnova certifikata,
Ako točka b) nije ispunjena kandidat se upućuje na
Ako uvjeti za administrativnu obnovu stupnja 3 nisu stečeni (neprolazna ocjena), za certificiranu osobu slijede ista pravila kao za kandidate za
.
U slučaju da kandidat ne položi recertifikacijski ispit, certifikacija će se smatrati nevaljanom i kandidat za taj stupanj, sektor i metodu ponovo predaje
Postupak za obnovu certifikata pokreće kandidat i to u vremenu do 6 mjeseci prije prestanka valjanosti certifikata. Prema odluci CeNI-Cert,
certifikata može se provesti do godine dana nakon isteka valjanosti, a nakon toga nema izuzetaka i kandidati se upućuju na
2.5 Recertifikacija – Pročitaj više
Nakon završetka svakog drugog perioda valjanosti (i svakih deset godina nakon toga) certifikaciju produžuje CeNI-Cert za novi period od 5 godina, na temelju
(2.5.1 i 2.5.2).
Odgovornost certificirane osobe je pokretanje postupka za recertifikaciju ili obnovu valjanosti certifikata. Ako prođe više od 12 mjeseci od isteka valjanosti certifikata, kandidat polaže kompletni
(opći, specifični i praktični) za stupanj 1 i 2, odnosno glavnu metodu za stupanj 3.
2.5.1 Recertifikacijski ispit za stupanj 1 i stupanj 2 – Pročitaj više
Kandidat mora uspješno završiti praktični dio ispita na ispitnim uzorcima sličnim onima prema prijavljenom sektoru, kojim se procjenjuje trenutna sposobnost provedbe nerazornih ispitivanja. Za recertifikaciju stupnja 2 zahtijeva se pisanje upute za ispitivanje zadanoga uzorka za osoblje sa stupnjem 1.
Kandidat koji na kvalifikacijskom ispitu nije postigao prolaznu ocjenu iz sva tri dijela ispita (opći, specifični i praktični) upućuje se na ponovni pristup cjelovitom kvalifikacijskom ispitu, ne radije od mjesec dana.
Kandidat koji nije postigao prolaznu ocjenu za certifikaciju može ponoviti ispite koje nije položio (opći, specifični i/ili praktični) najviše dva puta, s time da se ponovni ispit za sve nepoložene dijelove ne smije provesti ranije od jednog mjeseca od zadnjeg dana polaganja ispita, ali ne kasnije od 12 mjeseci od prvog polaganja.
Kandidat koji nije položio ponovljeni ispit po drugi put (parcijalno ili cjelovito), upučuje se na dodatnu obuku za određenu metodu i određeni stupanj nakon čega može pristupiti cjelovitom kvalifikacijskom ispitu.
2.5.2 Recertifikacijski ispit za stupanj 3 – Pročitaj više
Certificirana osoba stupnja 3 koja zahtjeva recertifikaciju mora pružiti dokaze o neprekinutoj kompetentnosti na sljedeći način:
- pristupiti pismenom ispitu,
- zadovoljiti uvjete kreditnog sustava (vidjeti Prilog C).
Certificirana osoba odlučuje da li će pristupiti pismenom ispitu ili će skupiti uvjete za kreditni sustav. Ako osoba odabere kreditni sustav dostavlja traženu dokumentaciju ovjerenu od poslodavca.
U oba slučaja (pismeni ispit ili kreditni sustav) certificirana osoba mora pružiti dokaze, prihvatljive za CeNI-Cert, o neprekinutim praktičnim kompetencijama u metodi ili položiti praktični ispit stupnja 2, pri čemu nije zahtjevano pisanje NDT radne upute.
Ako certificirana osoba koja zahtjeva recertifikaciju putem kreditnog sustava ne zadovolji uvjete, dopušta se polaganje pismenog dijela ispita. Ako je postignuti rezultat ispita manji od 70%, dopušta se jedno ponavljanje ispita unutar 12 mjeseci od podnošenja zahtjeva za recertifikaciju putem kreditnog sustava.
3 PRAVILA I TUMAČENJA:
3.1 Kandidat – Pročitaj više
Kandidati, bilo zaposleni ili nezaposleni, dužni su:
- dostaviti potvrđeni dokument o završenom seminaru,
- dostaviti dokument o radnom iskustvu, stečenom pod kvalificiranim nadzorom,
- dostaviti valjani pregled vida,
- potpisati prihvaćanje Etičkog kodeksa CeNI
3.2 Certificirano osoblje – Pročitaj više
Certificirano osoblje mora:
- poštivati pravila Etičkoga kodeksa CeNI,
- provoditi pregled vida jednom godišnje i dostaviti nalaze poslodavcu,
- obavijestiti CeNI-Cert i poslodavca u slučaju ako svi uvjeti za ispunjavanje zahtjeva za certifikaciju nisu ispunjeni
3.3 Poslodavac – Pročitaj više
Poslodavac za kandidata potvrđuje valjanost osobnih podataka uključujući i podatke vezane za izobrazbu, osposobljenost i iskustvo potrebno za izbor kandidata. Poslodavac potvrđene obrasce dostavlja u CeNI-Cert.
U svezi certificiranoga osoblja poslodavac je odgovoran:
- za osiguravanje potrebne specijalizacije za rad,
- za izdavanje radne dozvole i imenovanja za provedbu ispitivanja,
- za rezultate NDT ispitivanja,
- za valjanost pregleda vida u skladu sa zahtjevima točke 7.4.a),
- za ovjeru kontinuiteta djelatnosti kandidata u primjeni metode nerazornoga ispitivanja bez značajnog prekida (ne dulje od godine dana),
- da osoblje posjeduje valjani certifikat u skladu s postavljenim zahtjevima za porvedbu NDT ispitivanja,
- za održavanje odgovarajućih zapisa.
Ako je kandidat zaposlen u vlastitoj tvrtki (trgovačkom društvu) tada osobno preuzima sve opisane odgovornosti.
Ako je kandidat trenutno nezaposlen, svojim potpisom osobno jamči i ovjerava podatke o radnom iskustvu.
Certifikacija prema ovom postupku osigurava provjeru opće kompetencije NDT osoblja. Ona ne predstavlja ovlaštenje za rad, a s obzirom da je to odgovornost poslodavca i u zavisnosti od potreba poslodavca certificiranom osoblju može biti neophodno dodatno specijalističko znanje o parametrima kao što je oprema, NDT postupci, materijali i proizvodi poslodavca.
3.4 Stupnjevi kvalifikacije – Pročitaj više
Osoba certificirana u skladu s ovim postupkom svrstava se u jedan ili više od ukupno tri (3) stupnja certifikacije, ovisno o postignutom stupnju certifikacije.
3.4.1 Stupanj 1 – Pročitaj više
Osoba s certifikatom stupnja 1 dokazala je sposobnost za provedbu nerazornih ispitivanja prema pisanoj uputi i pod nadzorom osoblja s certifikatom stupnja 2 ili 3. Unutar opsega kompetentnosti definiranih na certifikatu, osoba stupnja 1 ima ovlasti za:
- podešavanje opreme,
- provođenje ispitivanja,
- zapisivanje i klasificiranje rezultata u skladu s pisanim kriterijima,
- izvještavanje o nalazima.
Osoba s certifikatom stupnja 1 nije odgovorna za izbor metode i tehnike ispitivanja, niti ovlaštena za donošenje odluke o prihvatljivosti ili karakterizaciji nalaza ispitivanja (procjena rezultata ispitivanja).
3.4.2 Stupanj 2 – Pročitaj više
Osoba s certifikatom stupnja 2 dokazala je sposobnost za provedbu i vođenje nerazornih ispitivanja u skladu s ustanovljenim i poznatim postupkom. Unutar opsega kompetentnosti definiranih na certifikatu, osoba ima ovlasti za:
- izbor tehnike ispitivanja za metodu koja se koristi za ispitivanje,
- definiranje ograničenja u primjeni ispitne metode/tehnike,
- pripremu i pisanje uputa prema normama i specifikacijama nerazornih ispitivanja,
- podešavanje i provjeravanje opreme,
- provođenje i nadziranje ispitivanja,
- interpretaciju i procjenu rezultata u skladu s normama, propisima ili specifikacijama koje se primjenjuju,
- brigu i nadzor svih aktivnosti stupnja 2 i ispod,
- uvježbavanje i vođenje osoblja stupnja 1 i 2,
- priređivanje i potpisivanje izvještaja o nalazima nerazornih ispitivanja.
3.4.3 Stupanj 3 – Pročitaj više
Osoba s certifikatom stupnja 3 dokazala je sposobnost vođenja i nadziranja svih postupaka nerazornih ispitivanja za metodu za koju je certificirana. Unutar opsega kompetentnosti definiranih na certifikatu, osoba stupnja 3:
- preuzima punu odgovornost za ispitni centar i osoblje,
- ustanovljava, pregledava i ocjenjuje upute i postupke nerazornih ispitivanja,
- tumači norme, propise, specifikacije i postupke,
- određuje pojedine metode, tehnike i postupke koji se upotrebljavaju,
- izvodi i nadzire sve aktivnosti osoblja stupnja 1 i 2,
- vodi osoblje za nerazorna ispitivanja na svim stupnjevima,
- provodi i odgovara za procjenu i interpretaciju rezultata u skladu s normama, propisima i specifikacijama,
- ima dovoljno praktičnih znanja o primjenjenom materijalu, proizvodnji i proizvodnoj tehnologiji da može odabrati metode i razraditi tehnike nerazornoga ispitivanja, te sudjeluje u razradi kriterija prihvatljivosti, kada oni nisu određeni/dostupni,
- ima općenito znanje o drugim metodama nerazornih ispitivanja.
3.5 Stručno osposobljavanje – Pročitaj više
Ako je kandidat prethodno bio certificiran izvan CeNI-Cert, mora dostaviti valjan dokaz o prethodnoj certifikaciji (presliku prethodnog certifikata). U tom slučaju CeNI-Cert zadržava pravo provjere valjanosti prethodnog certifikacijskog ispita, odnosno certifikata.
3.6 Kreditni sustav – Prilog C
4 PRITUŽBE I ŽALBE – Pročitaj više
Pritužbe se odnose na postupanje i/ili etičnost osoblja koje je certificirao CeNI-Cert i/ili na osoblje uključeno u rad CeNI.
Žalbe se odnose na provedeni postupak kvalifikacije i certifikacije.
Korisnik usluga CeNI-Cert može podnijeti pritužbu ili žalbu pismeno u Tajništvo CeNI, ili istu dostaviti na drugi način (na pr. elektroničkim putem i sl.).
CeNI-Cert će promptno obavijestiti podnositelja pritužbe ili žalbe o zaprimanju iste, proučiti pritužbu ili žalbu te po potrebi kontaktirati podnositelja i prikupiti potrebne dodatne podatke u roku od 15 radnih dana od dana zaprimanja.
CeNI-Cert će riješiti pritužbu ili žalbu putem otklanjanja nesukladnosti ili će ju uputiti članovima Arbitražnog vijeća, vodeći računa o nepristranosti. Podnositelju treba dostaviti rješenje o pritužbi ili žalbi najkasnije u roku od 60 dana od zaprimanja.
5 ETIČKI KODEKS – Pročitaj više